Web Analytics
Blendowanie a Left Join - różnice
🛟

Blendowanie a Left Join - różnice

Blendowanie a Left Join - różnice

Blendowanie symuluje tradycyjne połączenie Join z lewej strony. Główną różnicą między nimi jest moment, w którym wykonywana jest sama agregacja. Join łączy dane, a następnie je agreguje. Blend agreguje, a następnie łączy dane.

Left Join

Gdy używasz Left Join, zapytanie jest wysyłane do bazy danych, w której wykonywany jest Join – zwraca on wszystkie wiersze z lewej tabeli i wszystkie odpowiadające im wiersze z prawej tabeli. Wyniki są następnie wysyłane z powrotem do Tableau i agregowane w celu wyświetlenia na wizualizacji.

Join wciąga wszystkie wiersze z lewej tabeli. Wspólne kolumny na poniższy przykładzie to ID i Klient. Jeśli w prawej tabeli znajdą się odpowiednie informacje, dane zostają zwrócone, w przeciwnym razie jest null.

image

Jeśli użyjemy tych samych tabel, ale odwrócimy ich kolejność, nowy Join wyświetli zupełnie inne wyniki. Ponownie, wciągnie on wszystkie dane z nowej lewej tabeli, ale tu zignoruje ostatni wiersz z prawej tabeli. Wiersz danych dla ID = D4 nie został uwzględniony, ponieważ ID = D4 nie istnieje w lewej tabeli.

image

Blend

Gdy stosujemy blend, zapytanie jest wysyłane do bazy danych dla każdego źródła danych w arkuszu. Wyniki zapytań są wysyłane z powrotem do Tableau jako zagregowane dane i prezentowane razem na wizualizacji.

📢

Agregowanie miar jest proste — możemy z łatwością obliczyć sumę, średnią czy np. max. Wartości miar są agregowane na podstawie sposobu agregacji pola na samym widoku. Jednak wszystkie pola z pomocniczego źródła danych muszą być agregowane. W przypadku wymiarów wartości są agregowane przy użyciu funkcji agregującej ATTR, która zwraca pojedynczą wartość dla wszystkich wierszy w pomocniczym źródle danych. Jeśli w tych wierszach znajduje się wiele wartości, wyświetlana jest gwiazdka *. Można to interpretować jako „w pomocniczym źródle danych znajduje się wiele wartości dla tego rekordu na widoku”.

Widok używa wszystkich wartości z podstawowego źródła danych (traktowanego jako lewa tabela) i odpowiadających im wierszy z pomocniczego źródła danych (prawa tabela) na podstawie pola / pól łączących.

Załóżmy, że mamy następujące tabele. Jeśli pola łączące to nadal ID i Klient, nie wszystkie wartości mogą być częścią tabeli wynikowej z następujących powodów:

  • wiersz w lewej tabeli nie ma odpowiadającego mu wiersza w prawej tabeli, co jest wskazane przez wartość null w wynikach.
  • w wierszach w prawej tabeli znajduje się wiele odpowiadających sobie wartości, co jest wskazane przez gwiazdkę * w wynikach.
image

Miary z kolei są agregowane w poniższy sposób:

image

Ostateczny wynik na blendzie przedstawia się następująco:

image

Następna strona →

Podmiana źródła danych