Web Analytics
Dashboard & Story
🧿

Dashboard & Story

Dashboard & Story

📌
W tej sekcji dowiesz się:
  • Co to jest dashboard?
  • Jakie są dobre praktyki projektowania dashboardów?
  • Co to jest data story telling?
  • Co to jest Story?
Dashboard (w tłumaczeniu potocznym można nazwać pulpitem albo kokpitem nawigacyjnym) jest zestawem widoków z kilku arkuszy (Worksheets) umożliwiającym porównanie różnych danych w nich zawartych jednocześnie. Jeśli na przykład każdego dnia korzystasz z kilku arkuszy, aby pozyskać interesujące cię informacje, zamiast przeglądać każdy osobno, możesz stworzyć jeden Dashboard, który będzie uwzględniał je wszystkie. Dane zawarte w Dashboard’zie i arkuszach są połączone, jakakolwiek zmiana w arkuszu odbywa się automatycznie we wszystkich połączonych Dashboard’ach, analogicznie zmiana w Dashboard’zie automatycznie jest odzwierciedlona w odpowiednim arkuszu.

Tematy poruszone w tej sekcji (kliknij wybrany):

Obszar roboczy dashboardu⚒️Projektowanie (budowanie) dashboardu✂️Formatowanie dashboardu©️Copy & Paste w Tableau🌀Akcje na dashboardach🗨️Story

Praktyczne wskazówki do tworzenia skutecznych Dashboard’ów

Miej jasno sprecyzowany cel

  • Dokładnie precyzuj cel wizualizacji i grupę odbiorców korzystających z Dashboarda.
  • Najbardziej wartościowe wizualizacje to te, które mają jasno określony cel i są skierowane do konkretnej grupy odbiorców. Dobrze jest doprecyzować, co chcesz przedstawić za pomocą Dashboardu - czy jest to wniosek czy kluczowe pytanie. Dobrze jest wiedzieć, do kogo się kierujesz, czy odbiorca jest zaznajomiony z tematem czy też będzie się o nim dowiadywać po raz pierwszy, jakich informacji dodatkowych czy pomocy będzie potrzebować w zrozumieniu tematu.

  • Umieść najważniejszą i najbardziej przydatną informację w miejscu, które jest najczęściej oglądane.
  • Znacząca większość czytelników stron internetowych rozpoczyna ich przeglądanie z górnego lewego rogu, pamiętaj więc, żeby najważniejszą informację, element, arkusz obejmował właśnie tą lokalizację. Na poniższym Dashboardzie (dostępny na Tableau Public) uwagę przyciąga mapa i to ona jest kluczowych źródłem informacji.

    image

Twórz widok, który będzie łatwy i praktyczny w obsłudze

  • Ogranicz ilość arkuszy i informacji w nich zawartych, które dodajesz na Dashboard.
  • Dobrą praktyką w tworzeniu Dashboardów jest ograniczenie ilości arkuszy / widoków do maksimum dwóch lub trzech. W ten sposób zapewnisz przejrzystość wizualizacji, a użytkownik nie zagubi się w gąszczu informacji. Jeśli jeden Dashboard okaże się niewystarczający, zawsze możesz dodać nowy.

  • Pamiętaj o ustawieniu prawidłowego rozmiaru Dashboardu tak, by widok był czytelny dla ostatecznego odbiorcy.
  • Tableau tworzy Dahboard z domyślnym ustawieniem stałej rozdzielczości (fixed size). Wykorzystując to ustawienie pamiętaj, aby dostosować rozmiar wizualizacji do okna, w którym będzie ona oglądana. Rozmiar możesz również ustawić na dostosowanie automatyczne, dzięki któremu Tableau automatycznie dostosuje ogólne wymiary wizualizacji do ekranu, na którym będzie wyświetlana. Dodatkowo istnieje opcja range sizingu, czyli ustawienie zakresu minimalnego i maksymalnego rozmiaru wyświetlania Dashboardu.

    image

Dodaj różne opcje interakcji w Dashboardzie, aby zachęcić użytkowników do głębszej eksploracji danych

  • Korzystaj z opcji podświetlania i akcji.
  • Dobrą praktyką jest również użycie na pasku narzędzi przycisku podświetlania między widokami. Kiedy podświetlenie jest włączone, dokonanie określonego wyboru na jednym widoku spowoduje podświetlenie na powiązanych z nim widokach. Podświetlanie można włączyć dla wszystkich pól albo dla wybranych. Ponadto możesz dodać okienko podświetlania, dzięki któremu po wpisaniu przez użytkownika pewnej frazy, podświetli się ona na widoku.

  • Korzystaj z filtrów i akcji filtrowania.
  • Filtry umożliwiają użytkownikom wyszukiwanie konkretnych i interesujących z ich punktu widzenia informacji. Jako autor dysponujesz szerokim wachlarzem ustawień filtrów w zależności od rodzaju pól, na których są ustawione. Możesz tworzyć filtr z listą wielokrotnego wyboru, przyciski pojedynczego wyboru, drop-down listy, możesz również dostosować nazwę filtra tak, aby nakierować użytkowników do jeszcze głębszej analizy danych.

← Poprzednia strona

Packed bubbles / Bubble Chart

Następna strona →

Obszar roboczy dashboardu