Mapy (Maps)
Tableau jest narzędziem stworzonym w sposób, aby najlepiej wykorzystać dane geograficzne. Dzięki natychmiastowemu geokodowaniu Tableau automatycznie przenosi dane o lokalizacji na szeroko dostępne, interaktywne mapy z wieloma poziomami przybliżania i szczegółowości. Tableau udostępnia również szereg różnych rodzajów map, które w dowolny sposób możesz dostosowywać do własnych potrzeb i potrzeb użytkowników Twoich wizualizacji.
Do wyboru jest 6 rodzajów Background Maps – z paska Menu
, Wybierz Map
, Background Map
, a następnie rodzaj: Light
, Normal
, Dark
, Streets
, Outdoors
i Satellite
:
Light
Normal
Dark
Streets
Outdoors
Satellite
Jeśli w Twoim źródle danych znajdują się jakieś dane geograficzne i chciałbyś spróbować przedstawić je w sposób miły dla oka, to na pewno wizualizacja mapowa w Tableau pomoże Ci to osiągnąć. Najważniejsze jest pamiętać, że mapy, tak jak i inne typy wizualizacji, służą konkretnemu celowi, a mianowicie odpowiadają na pytania przestrzenne, np. aby zrozumieć trendy czy wzorce w danych.
Wizualizacje przestrzenne, które rzetelnie odpowiadają na pytania, mają z jednej strony prawidłowo dobraną i zbudowaną mapę, a z drugiej strony mapa taka jest atrakcyjna dla oka. Oznacza to, dane są czytelne w odbiorze i nie wprowadzają w błąd, a praca z mapą jest łatwa, przyjemna i satysfakcjonująca. Jeśli z kolei mapa wygląda zbyt atrakcyjnie, a dane są przedstawione w sposób mylący lub niewystarczająco wnikliwie, istnieje ryzyko, że odbiorcy wizualizacji źle zinterpretują wyniki. Zatem zanim przystąpisz do budowania mapy, zastanów się czy istnieje inny typ wizualizacji, który szybciej i łatwiej odpowie na zadane pytanie tak, aby sama mapa nie zaburzyła odbioru i nie zaciemniła ukrytych za nią danych.
W przypadku, gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z budowaniem map w Tableau, możesz skorzystać z prostej opcji Symbol Map lub Area Map, tak jak pokazano to na przykładach poniżej.
Symbol Map
💡 Tutaj znajdziesz sekcję, w której pokazane jest krok po kroku tworzenie Symbol Map
.
Area Map
💡 Tutaj znajdziesz sekcję, w której pokazane jest krok po kroku tworzenie Area Map
.
W dalszym toku pracy przydatnym może się okazać tworzenie map bardziej zaawansowanych tj.:
- mapy pokazujące ścieżkę w czasie (flow maps), aby przedstawić na mapie zjawisko i to jak zmieniało się w czasie, np. zjawiska atmosferyczne jak burze gradowa, śnieżyce czy zjawiska społeczne jak migracje między krajami lub ze wsi do miast, itp.
- mapy pokazujące gęstość oraz trendy (heatmaps / density maps), jeśli chciałbyś pokazać trend dla danego skupiska danych, np. aby zobaczyć popularność korzystania z paczkomatów i zaobserwować na mapie, które paczkomaty w regionie rejestrują najwięcej nadań lub odbiorów.
- mapy pokazujące ścieżkę między lokalizacją początkową a docelową (spider maps/origin-destination maps) chcąc zaobserwować interakcję między nimi, np. do pokazania odcinków między stacjami rowerowymi, częstości korzystania z nich, pomiaru odległości, itp.
← Poprzednia strona
Następna strona →
Pozostałe typy wizualizacji
Kontakt | Polityka prywatności
© Vizyble - Wszelkie prawa zastrzeżone