Web Analytics
Join Calculation
⏸️

Join Calculation

Join Calculation

W sekcji Join ▶️ tutaj ◀️ szczegółowo omówiliśmy temat tego sposobu połączeń tabel w Tableau. Powiedzieliśmy, że w przypadku Joins łączenie danych z dwóch lub więcej tabel odbywa się za pomocą wspólnego pola - klucza (określając typ i warunki połączenia).

Wynikiem połączenia tabel w ramach Join jest nowa tabela z dodatkowymi kolumnami dodanymi do oryginalnego źródła danych. Pola użyte natomiast użyte do utworzenia Join muszą być tego samego typu danych.

Czasami jednak może zdarzyć się, że pola wymagane do złączenia tabel są różne (różnego typu lub niedopasowane). Aby móc prawidłowo połączyć takie dane, należy skorzystać z dodatkowej funkcji, jaką właśnie jest Join Calculation. Join Calculation pozwala na zmianę formatu pola (włączając w to jego typ) tak, aby zastosowany klucz mógł zadziałać w połączeniu.

Przykładem niedopasowania pól są poniższe dwie tabele, gdzie pola wymagane do utworzenia złączenia występują jako pojedyncze pole Contact Person w jednej tabeli Customer Master, podczas gdy w drugiej User Logon występują jako dwa samodzielne: First Name i Last Name.

Tabela Customer Master
image
Tabela User Logon
image

Tworzenie Join Calculation

 1. Podłącz się do swojego źródła danych. Możesz również wybrać plik Excel z powyższym przykładem, z którego będziemy korzystać. Plik znajdziesz poniżej.
 2. Join Calculation.xlsx12.5KB
 3. Przeciągnij obie tabele na kanwę, by stworzyć Join. Na linii połączenia pojawi się czerwony znak wykrzyknika oznaczający brakujący (niedopasowany) klucz połączenia.
 4. image
 5. Aby utworzyć Join Calculation pomiędzy tabelami, które mają niedopasowany klucz połączenia, kliknij na znak wykrzyknika. Pojawi się okno, w którym doprecyzujesz działanie Join. W tym przypadku z tabeli Data Source (Customer Master) wybierz pole Contact Person, a z tabeli User Logon wybierz opcję Create Join Calculation na dole listy.
 6. image
 7. W oknie dialogowym kalkulacji wpisz działanie, które połączy First Name z Last Name i ze spacją między nimi. Zatwierdź klikając OK.
 8. image
 9. Kalkulacja wskoczyła jako nazwa pola drugiej tabeli i zniknął również wykrzyknik z błędem.
 10. image
 11. Na siatce danych widzimy, że połączenie z użytą Join Calculation zadziałało poprawnie.
 12. image

← Poprzednia strona

Join

Następna strona →

Podmiana źródła danych