Web Analytics
Percent From
🕳️

Percent From

Percent From

Kalkulacja Percent from nie należy do standardu Quick Table Calculation. Kalkulacja sama w sobie oblicza wartość jako procent z innej wartości - zazwyczaj jako procent poprzedniej wartości w tabeli - dla każdego znaku na wizualizacji. Zawsze należy brać tutaj pod uwagę dwie wartości: wartość bieżącą i wartość, z której należy obliczyć odchylenie procentowe.

I tak, w większości przypadków dąży się do obliczenia odchylenia procentowego między wartością bieżącą a wartością poprzednią. Czasami jednak celem może być coś zupełnie innego.

Przyjmijmy poniższą tabelę tekstową, która pokazuje całkowitą miesięczną sprzedaż w latach 2019, 2020, 2021 i 2022 dla pewnej sieci sklepów.

Kalkulacji Percent from możemy użyć, by obliczyć procent z poprzedniej wartości, np. jaki procent sprzedaży w styczniu 2019 przypadał na luty 2019.

image

Aby określić, od jakiej wartości należy obliczyć odchylenie procentowe:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy miarę na widoku i wybierz opcję Add Table Calculation.
 2. image
 3. W oknie dialogowym Table Calculation wybierz Percent from jako rodzaj kalkulacji oraz w opcji Relative to na dole okna:
  1. image

   wybierz jedną z następujących możliwości:

   image
  2. Previous - wynikiem jest odchylenie procentowe między bieżącą wartością a poprzednią wartością w partycji. Jest to wartość domyślna.
  3. Next - wynikiem jest odchylenie procentowe między bieżącą wartością a następną wartością w partycji.
  4. First - wynikiem jest odchylenie procentowe między bieżącą wartością a pierwszą wartością w partycji.
  5. Last - wynikiem jest odchylenie procentowe między bieżącą wartością a ostatnią wartością w partycji.

Otrzymaliśmy poniższą tabelę, na której widać, że luty 2019 stanowił 31% sprzedaży zrealizowanej w styczniu 2019; marzec 2019 r. stanowił 1160% sprzedaży zrealizowanej w lutym 2019, itd.

image
💡
Uwaga: przy obliczaniu odchylenia procentowego miesiąc do miesiąca pierwszy miesiąc nie posiada odniesienia do poprzedniego, do którego można by go porównać, więc wiersz pozostaje pusty. Możesz ukryć wiersz, którego nie chcesz pokazywać, aby zachować obliczenia w nienaruszonym stanie. Więcej o ukrywaniu wierszy i kolumn znajdziesz ▶️ tutaj ◀️.

← Poprzednia strona

Moving Average

Następna strona →

Formatowanie