Web Analytics
Moving Average

Moving Average

Moving Average

Dla każdego Mark na widoku Quick Table Calculation Moving Average określa wartość na widoku dokonując agregacji poprzez średnią dla określonej liczby wartości przed i/lub po bieżącej wartości.

Kalkulacja Moving jest ogólnie nazywana obliczeniem kroczącym i opiera się na czterech typach agregacji: suma, średnia, minimalna lub maksymalna dla określonej liczby wartości przed i/lub po bieżącej wartości. Kalkulacja Moving jest zwykle używana do “wygładzania” wahań danych w krótkim okresie, dzięki czemu można zobaczyć trendy długoterminowo. Na przykład w przypadku danych o papierach wartościowych każdego dnia występuje tak wiele wahań, że trudno jest dostrzec szerszą perspektywę obejmującą wszystkie wzloty i upadki. Możesz wtedy skorzystać z kalkulacji Moving, by zdefiniować zakres wartości do podsumowania za pomocą wybranej agregacji.

Przyjmijmy poniższą tabelę tekstową, która pokazuje całkowitą miesięczną sprzedaż w latach 2019, 2020, 2021 i 2022 dla pewnej sieci sklepów.

Kalkulacji Moving możemy użyć, by dowiedzieć się, jak kształtują się trendy sprzedaży ogółem w czasie. Aby to zrobić, można przekształcić każdą sumę miesięczną w taki sposób, aby była on średnią miesięczną sumą dla niej samej i dwóch poprzednich miesięcy.

image
 1. W Marks kliknij prawym przyciskiem myszy SUM(Sales) na Label i wybierz Quick Table Calculation i następnie Moving Average.
 2. image
 3. Otrzymaliśmy poniższą tabelę, gdzie wartość 27184 zł. podana za styczeń 2022 to średnia sprzedaż w styczniu 2020, 2021 i 2022. Wartość 8236 zł. podana za luty 2020 to średnia sprzedaż w lutym 2019 i 2020.
 4. image
 5. Aby zmienić rodzaj agregacji czy inne ustawienia dla takiej kalkulacji Moving Average, kliknij miarę na widoku i wybierz opcję Edit Table Calculation.
 6. image
 7. W oknie dialogowym Table Calculation, w opcji Calculation Type wybierz rodzaj agregacji Summarize values using:
 8. image

  My pozostaniemy przy Average, ale zmienimy Compute using - Table (down then across):

  image

Otrzymaliśmy poniższą tabelę, na której obserwujemy średnią sprzedaż w określonym czasie. Przykładowo wartość 61083 zł. podana za grudzień 2019 to średnia sprzedaż w październiku, listopadzie i grudniu 2019. Wartość 56342 zł. podana za styczeń 2020 to średnia sprzedaż w listopadzie i grudniu 2019 oraz w styczniu 2020.

image

← Poprzednia strona

Percentile

Następna strona →

Percent From