Web Analytics
Percentile
🪙

Percentile

Percentile

Quick Table Calculation Parcentile dla każdej Mark w widoku oblicza rangę percentyla dla każdej wartości w partycji.

Przyjmijmy poniższą tabelę tekstową, która pokazuje całkowitą miesięczną sprzedaż w latach 2019, 2020, 2021 i 2022 dla pewnej sieci sklepów.

Kalkulacji Parcentile możemy użyć, by uszeregować całkowitą sprzedaż w każdym miesiącu roku jako procent, a nie liczbę całkowitą, np. od 1 do 10.

image
 1. W Marks kliknij prawym przyciskiem myszy SUM(Sales) na Label i wybierz Quick Table Calculation i następnie Percentile.
 2. image
 3. Ponieważ w lutym 2019 sprzedaż była bardzo mała w porównaniu do całkowitej kwoty sprzedaży w pozostałych latach, jest ona klasyfikowana jako 0,0% (lub numer 1 z 4, ponieważ ten przykład ma charakter rosnący / Ascending, a zatem jest klasyfikowany od najmniejszej do największej). Sprzedaż w lutym 2020 była nieco wyższa i dlatego została sklasyfikowana na poziomie 33,3% (czyli na drugim miejscu z 4 pokazanych lat). Ponieważ rok kolejny 2021 zanotował największą sprzedaż, jest ona zaklasyfikowana jako 100% (lub numer 4 z 4).
 4. image
 5. Kliknij prawym przyciskiem myszy miarę na widoku i wybierz opcję Edit Table Calculation.
 6. image
 7. W oknie dialogowym Table Calculation, w opcji Calculation Type wybierz rodzaj agregacji dla Percentile i sposób szeregowania:
  • Ascending - szereguje wartości od najmniejszej do największej.
  • Descending - szereguje wartości od największej do najmniejszej.
  • W naszym przykładzie pozostajemy przy Ascending i wybierzemy też Compute Using - Table (down):

   image

I tak na podstawie wyniku widzimy, że ponieważ w lutym 2020 sprzedaż była bardzo mała w porównaniu do całkowitej kwoty sprzedaży, jest ona klasyfikowana jako 0,0% (lub numer 1 z 12, ponieważ ten przykład ma charakter rosnący / Ascending, a zatem jest klasyfikowany od najmniejszej do największej). Sprzedaż w styczniu 2020 była nieco wyższa i dlatego została sklasyfikowana na poziomie 9,1% (czyli na drugim miejscu z 12 miesięcy). Ponieważ listopad zanotował największą sprzedaż w 2020, jest ona zaklasyfikowana jako 100% (lub numer 12 z 12).

image

← Poprzednia strona

Rank

Następna strona →

Moving Average