Web Analytics
Rank
🏆

Rank

Rank

Quick Table Calculation Rank dla każdej Mark na widoku oblicza ranking dla każdej wartości w partycji.

Przyjmijmy poniższą tabelę tekstową, która pokazuje całkowitą miesięczną sprzedaż w latach 2019, 2020, 2021 i 2022 dla pewnej sieci sklepów.

Kalkulacji Rank możemy użyć, by obliczyć ranking dla każdego roku patrząc poprzez miesiące.

image
 1. W Marks kliknij prawym przyciskiem myszy SUM(Sales) na Label i wybierz Quick Table Calculation i następnie Rank.
 2. image
 3. Jak widać w tabeli poniżej, patrząc na wiersz stycznia, ponieważ rok 2022 zanotował największą sprzedaż, uplasował się on na pierwszym miejscu (ponieważ ranking jest uporządkowany malejąco, czyli od największej do najmniejszej). Patrząc na luty rok 2019 zanotował najmniejszą sprzedaż, więc plasuje się na 4 miejscu.
 4. image
 5. Aby określić sposób tworzenia rankingu, kliknij miarę na widoku i wybierz opcję Edit Table Calculation.
 6. image
 7. W oknie dialogowym Table Calculation, w opcji Calculation Type wybierz sposób szeregowania:
  • Ascending - porządek rosnący szereguje wartości od najmniejszej do największej.
  • Descending - kolejność malejąca szereguje wartości od największej do najmniejszej. Dla kalkulacji Rank jest to wartość domyślna.
  • W naszym przykładzie wybierzemy też Compute Using - Table (down):

   image

Jak widać w tabeli poniżej, ponieważ listopad zanotował największą sprzedaż w 2020, plasuje się on na pierwszym miejscu (ponieważ ranking jest uporządkowany malejąco, czyli od największej do najmniejszej). Ponieważ luty zanotował najmniejszą sprzedaż w 2020, plasuje się na 12. miejscu.

image

Typy kalkulacji Rank:

Jednym z problemów wokół kalkulacji Rank jest to, że może przypisać więcej niż jeden znak o tej samej wartości. Co w przypadku, gdy sprzedaż dwóch produktów - przykładowo krzeseł w województwie A i stołów w województwie B - wyniosła dokładnie tyle samo, np. 72988 zł? Tableau pozwala tutaj określić sposób postępowania uruchamiając dodatkowe pole w oknie dialogowym Table Calculation, gdy ustawia się Calculation Type i Rank.

Poniżej wylistowane są wszystkie cztery opcje. Sekwencja liczb na początku każdej opcji pokazuje, jak każda opcja zajęłaby teoretyczny zestaw czterech wartości, gdy dwie z nich są identyczne:

image

Competition (1, 2, 2, 4) Identycznym wartościom przypisuje się identyczną rangę. Najwyższa wartość jest klasyfikowana jako 1, a następnie dwie kolejne - identyczne wartości, są klasyfikowane jako 2. Następna wartość jest wówczas klasyfikowana jako 4.

Dense (1, 2, 2, 3) Wszystkie zduplikowane wartości otrzymują tę samą rangę, która jest kolejną liczbą w kolejności rankingowej. Następna wartość po zduplikowanych wartościach jest obliczana tak, jakby zduplikowane wartości były pojedynczą wartością.

Modified Competition (1, 3, 3, 4) Identycznym wartościom przypisuje się identyczną rangę. Najwyższa wartość jest klasyfikowana jako 1, a następnie dwie kolejne - identyczne wartości, są klasyfikowane jako 3. Następna wartość jest wówczas klasyfikowana jako 4.

Unique (1, 2, 3, 4) Zduplikowanym wartościom nadawane są unikalne rankingi, zgodnie z kierunkiem obliczania rankingu.

← Poprzednia strona

Percent Difference

Następna strona →

Percentile