Web Analytics
Percent Difference
🧂

Percent Difference

Percent Difference

Quick Table Calculation Percent Difference oblicza różnicę między bieżącą wartością a inną wartością w tabeli w formie procentowej dla każdego znaku na wizualizacji. Zawsze należy brać tutaj pod uwagę dwie wartości: wartość bieżącą i wartość, z której należy obliczyć różnicę.

I tak, w większości przypadków dąży się do obliczenia różnicy między wartością bieżącą a wartością poprzednią. Czasami jednak celem może być coś zupełnie innego.

Przyjmijmy poniższą tabelę tekstową, która pokazuje całkowitą miesięczną sprzedaż w latach 2019, 2020, 2021 i 2022 dla pewnej sieci sklepów.

Kalkulacji Percent Difference możemy użyć, by obliczyć, jak zmienia się sprzedaż (czy i o ile rośnie lub spada) pomiędzy latami dla każdego miesiąca. Wartości będą liczone w procentach.

image
  1. W Marks kliknij prawym przyciskiem myszy SUM(Sales) na Label i wybierz Quick Table Calculation i następnie Percent Difference.
  2. image
  3. Otrzymaliśmy poniższą tabelę, na której widać, że różnica w sprzedaży między styczniem 2019 a styczniem 2020 wyniosła 27,2%, zaś między styczniem 2020 a styczniem 2021 - jedynie 2%.
  4. image
    💡
    Uwaga: przy obliczaniu różnicy miesiąc do miesiąca pierwszy miesiąc nie posiada odniesienia do poprzedniego, do którego można by go porównać, więc wiersz pozostaje pusty. Możesz ukryć wiersz, którego nie chcesz pokazywać, aby zachować obliczenia w nienaruszonym stanie. Więcej o ukrywaniu wierszy i kolumn znajdziesz ▶️ tutaj ◀️.
  5. Aby określić, od jakiej wartości należy obliczyć różnicę, kliknij miarę na widoku i wybierz opcję Edit Table Calculation.
  6. image
  7. W oknie dialogowym Table Calculation w opcji Relative to na dole okna:
    1. image

      wybierz jedną z następujących możliwości:

      image
    2. Previous - wynikiem jest różnica między bieżącą wartością a poprzednią wartością w partycji. Jest to wartość domyślna.
    3. Next - wynikiem jest różnica między bieżącą wartością a następną wartością w partycji.
    4. First - wynikiem jest różnica między bieżącą wartością a pierwszą wartością w partycji.
    5. Last - wynikiem jest różnica między bieżącą wartością a ostatnią wartością w partycji.

W naszym przykładzie wybraliśmy First i dodatkowo Compute Using - Table (down). Otrzymaliśmy poniższą tabelę, na której widać, że różnica w sprzedaży między grudniem 2019 a styczniem 2019 wyniosła 396%, zaś między majem a styczniem 2022 - jedynie 2%.

image

← Poprzednia strona

Difference

Następna strona →

Rank