Web Analytics
Difference
🪞

Difference

Difference

Quick Table Calculation Difference oblicza różnicę między bieżącą wartością a inną wartością w tabeli dla każdego punktu (Mark) na wizualizacji. Zawsze należy brać tutaj pod uwagę dwie wartości: wartość bieżącą i wartość, z której należy obliczyć różnicę.

I tak, w większości przypadków dąży się do obliczenia różnicy między wartością bieżącą a wartością poprzednią. Czasami jednak celem może być coś zupełnie innego.

Dla przykładu, przyjmijmy poniższą tabelę tekstową, która pokazuje całkowitą miesięczną sprzedaż w latach 2019, 2020, 2021 i 2022 dla pewnej sieci sklepów.

Kalkulacji Difference możemy użyć, by obliczyć, jak zmienia się sprzedaż (czy i o ile rośnie lub spada) pomiędzy latami dla każdego miesiąca.

image
 1. W Marks kliknij prawym przyciskiem myszy SUM(Sales) na Label i wybierz Quick Table Calculation i następnie Difference.
 2. image
 3. Otrzymaliśmy poniższą tabelę, na której widać na przykład, że różnica w sprzedaży w styczniu w latach 2020 i 2021 wyniosła 368 zł, zaś w latach 2021 i 2022 wyniosła 25429 zł.
 4. image
  💡
  Uwaga: przy obliczaniu różnicy rok do roku pierwszy rok nie posiada odniesienia do poprzedniego roku, do którego można by go porównać, więc kolumna pozostaje pusta. Ukryj kolumnę, której nie chcesz pokazywać, aby zachować obliczenia w nienaruszonym stanie. Więcej o ukrywaniu wierszy i kolumn znajdziesz ▶️ tutaj ◀️.
 5. Aby określić, od jakiej wartości obliczyć taką różnicę, kliknij miarę na widoku i wybierz opcję Edit Table Calculation.
 6. image
 7. W oknie dialogowym Table Calculation w opcji Relative to na dole okna:
 8. image

  wybierz jedną z następujących możliwości:

  image
 • Previous - wynikiem jest różnica między bieżącą wartością a poprzednią wartością w partycji. Jest to wartość domyślna.
 • Next - wynikiem jest różnica między bieżącą wartością a następną wartością w partycji.
 • First - wynikiem jest różnica między bieżącą wartością a pierwszą wartością w partycji.
 • Last - wynikiem jest różnica między bieżącą wartością a ostatnią wartością w partycji.

W naszym przykładzie wybraliśmy First. Otrzymaliśmy poniższą tabelę, na której widać, że różnica w sprzedaży między styczniem 2022 a styczniem 2019 wyniosła 29741 zł, zaś między marcem 2022 a marcem 2019 - jedynie 3795 zł.

image