Web Analytics
Jak zacząć naukę Tableau?
👣

Jak zacząć naukę Tableau?

Od czego zacząć naukę Tableau?

🎤 “Moje pierwsze kroki w Tableau sięgają roku 2014. Czy moje początki można uznać za modelowe? Chyba nie. Czy pewne rzeczy mogłem zrobić inaczej, lepiej? No pewnie! Ale wtedy, gdy zaczynałem, nie miałem świadomości tak dużej palety możliwości, które oferuje społeczność Tableau. Pozwól, że podzielę się refleksją, jak zrobiłbym to dzisiaj.” - Mateusz Różański

Optymalna ścieżka zakłada, że masz względny komfort nauki, czas cię nie goni i możesz realizować swój plan samokształcenia. Tutaj pojawia się słowo klucz - samokształcenie. Jeśli nie zostałeś/zostałaś wrzucony na głęboką wodę przez swojego pracodawcę, to unikaj na początku szkoleń zewnętrznych. Może to zabrzmi dziwnie, ponieważ Vizyble takie oferuje, ale szczerze tak uważam. Z reguły szkolenia trwają 2-3 dni i są tak intensywne, że niewiele po takim szkoleniu zostanie w twojej głowie. Szkolenia są dobre, jeśli już coś wiesz albo wiesz czego nie wiesz, ale wiesz, o co zapytać. Ucz się swoim tempem. Staraj się rozwiązywać poprzez Tableau swoje codzienne wyzwania w pracy z danymi.

Pierwsze kroki możesz zrobić zupełnie samodzielnie i za darmo. Większość materiałów, które rekomenduję na początku, znajdują się na stronie Tableau Public.

Stawianie pierwszych kroków

  1. Zainstaluj aplikację desktopową Tableau Desktop Public Edition. Jeśli już posiadasz komercyjną wersję Tableau Desktop, to nawet lepiej - wtedy nie potrzebujesz Public. Jeżeli chcesz przetestować pełnoprawną wersję Tableau Desktop, możesz pobrać 14 dniowy trial.
  2. Znajdź ciekawe źródła danych, które będziesz chciał analizować i zaprezentować w formie wizualizacji. Znajdziesz sporo otwartych danych na: Tableau Public Sample Data lub na data.world.
  3. Obejrzyj filmy szkoleniowe na stronie Tableau Free Training Videos. Niekoniecznie wszystkie od razu. Zacząłbym od głównych, podstawowych tematów, a następnie uzupełniał wiedzę o kolejne obszary w miarę, jak będę czuć się na to gotowy. Tematy są ułożone w bardzo logiczny sposób: Podstawy pracy z Tableau → Podłączenie do danych → Wizualizacja → Dashboard
  4. Weź kartkę papieru i naszkicuj projekt wizualizacji, który chcesz uzyskać. Zrobisz w ten sposób pierwszy plan szkoleniowy.
  5. Zacznij po kolei budować poszczególne elementy.
  6. Iteruj.
  7. Szukaj inspiracji. Pobierz workbooki z Tableau Public, które Ci się podobają. Zrób tak zwany reverse engineering.

Skąd czerpać wiedzę i inspirację o Tableau?