Web Analytics
Ekosystem Tableau Software
🌿

Ekosystem Tableau Software

Ekosystem Tableau Software

Ekosystem Tableau Software to zestaw komplementarnych narzędzi gotowych do kompleksowego obsłużenia różnych procesów w ramach koncepcji Business Intelligence.

Rodzina produktowa Tableau Software

Tableau Software to rodzina kilku wzajemnie uzupełniających się i mających określone funkcje aplikacji, które zostały krótko opisane poniżej. Nasza baza wiedzy poświęcona jest w całości aplikacji Tableau Desktop (lub Public w obszarach pokrywających ten sam zakres funkcjonalności). Niemniej jednak ważna jest świadomość istnienia całego ekosystemu narzędzi i powiązań między nimi.

image
Tableau Desktop

Tableau Desktop umożliwia odkrywanie historii w danych dzięki analizie wizualnej. Pozwala łączyć się do różnych źródeł danych: arkuszy kalkulacyjnych, baz danych czy źródeł big data. Umożliwia niezwykle intuicyjną eksplorację danych, budowanie raportów, wizualizacji i dashboard’ów.

Tableau Prep Builder

Aplikacja do modelowania, oczyszczania i łączenia zestawów danych zanim trafią do Tableau Desktop, aby tam zaprezentować je graficznie i poddać analizie wizualnej. Tableau Software wyszło naprzeciw wszystkim tym, którzy mieli potrzebę wykonywania bardziej zaawansowanych transformacji na źródłach danych. Posiada intuicyjny interfejs, gdzie kolejne operacje tworzą przepływ danych od źródeł (input) do finalnego zestawu danych (output).

Przykładowe flow w Tableau Prep
Przykładowe flow w Tableau Prep

Posiada szerokie możliwości transformacji danych, a dzięki integracji z językiem Python i R można powiedzieć, że nawet nieograniczone.

image
Tableau Server

Server aplikacji Tableau, który posiada szereg zastosowań do współpracy na raportach. Przede wszystkim służy udostępnianiu treści (raportów, dashboard’ów, źródeł danych, przepływów) w sposób bezpieczny, kontrolowany (poprzez system uprawnień) szerokiemu gronu odbiorców w ramach organizacji. Ponadto pozwala automatyzować szereg procesów, a w szczególności odświeżanie danych w raportach i analizach.

Server może być zainstalowany w ramach infrastruktury organizacji lub w chmurze publicznej. W obu przypadkach zarządzanie Server jest po stronie korzystającego (najczęściej zespołów IT).

Tableau Cloud

Tableau Server utrzymywany w chmurze przez Tableau Software. Od strony użytkowej nie ma większych różnic w stosunku do Tableau Server on-premise.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć różnice między tymi dwoma wersjami przeczytaj artykuł na naszym blogu 👉 tutaj.

Tableau Public

To darmowa i otwarta dla społeczności użytkowników Tableau wersja Tableau Desktop oraz Online. Z uwagi na swój otwarty charakter służy wyłącznie celom edukacyjnym i niekomercyjnym.

Wersja desktopowa Tableau Public posiada istotne ograniczenia w stosunku do swojej komercyjnej wersji Desktop. Przykładowo możemy skorzystać z ograniczonych rodzajów źródeł danych, a wyniki prac nie mogą być zapisane lokalnie, a jedynie w chmurze Tableau Public. Niemniej jednak jest to świetne narzędzie do samodzielnej nauki i czerpania z ogromnego dorobku społeczności Tableau.

Tableau Reader

Tableau Reader to darmowy czytnik plików z rozszerzeniem twbx. Co ciekawe, aplikacja pozwala pracować z raportami interaktywnie, czyli korzystać z filtrów oraz akcji. Nie pozwala natomiast aktualizować danych. Do tego niezbędny jest Tableau Desktop i odpowiednie dostępy do danych. Aby móc korzystać z plików twbx w Reader, źródło danych musi być w trybie Extract.

Tableau Server Add-ons

Tableau oferuje płatne dodatki rozszerzające możliwości Tableau Server / Online, należą do nich:

 • Data Management - pozwala automatyzować przepływy Tableau Prep z poziomu Servera dzięki funkcjonalności Prep Conductor. Oferuje również Data Catalog.
 • Server Management - rozszerza możliwości monitorowania i zarządzania dużymi instalacjami Tableau Server.

Model licencyjny

W zależności od funkcji i zadań użytkownik będzie miał określoną rolę. Wyróżniamy następujące role, które zostały opisane bardziej szczegółowo poniżej.

Creator
Definiuje połączenia ze źródłami danych, tworzy analizy i publikuje je dla innych na Tableau Server.

Pozostałe:

 • Łączenie do Tableau Server przez www / mobile
 • Połączenia z opublikowanymi źródłami danych / dashboardami
 • Pobieranie surowych danych
 • Tworzenie subskrypcji i alertów
 • Administracja contentem i użytkownikami
 • Tableau Desktop, Prep, Server

Explorer
Eksploruje opublikowane źródła danych i tworzy własne analizy z pełną funkcjonalnością self-service analytics.

Pozostałe:

 • Łączenie do Tableau Server przez www / mobile
 • Połączenia z opublikowanymi źródłami danych / dashboardami
 • Pobieranie surowych danych
 • Tworzenie subskrypcji i alertów
 • Tableau Server

Viewer
Przegląda i analizuje dane w interaktywny, wydajny i bezpieczny sposób.

Pozostałe:

 • Łączy się do Tableau Server przez www / mobile
 • Ogląda i filtruje dashboardy
 • Otrzymuje i definiuje dla siebie subskrypcje
 • Otrzymuje alerty
 • Tableau Server

🖊️
Typy ról i licencji

Role w ramach Tableau Software

Aktualny i szczegółowy opis ról znajdziesz na stronie Tableau Software.

Następna strona →