Web Analytics
Filtrowanie w arkuszach
📗

Filtrowanie w arkuszach

Filtrowanie w arkuszach

Filtry w Tableau pomagają w efektywnej i szybkiej wizualizacji danych. W zależności od charakteru danych, potrzeb i wymagań Tableau oferuje szereg różnych sposobów i rodzajów filtrowania. Każdy filtr jest zaprojektowany w ten sposób, by spełniał się najlepiej w danym scenariuszu biorąc pod uwagę to, czy dane pole jest wartością numeryczną bądź ciągiem znaków oraz w zależności od tego czy jest wymiarem czy też miarą. Korzystanie z filtrów w Tableau jest bardzo jasne i łatwe, a założenie filtrów może być wykonane bardzo szybko.

Czym jest filtrowanie?

Filtrowanie jest niczym innym jak procesem ograniczania albo bardziej dosadnie „pozbywania się” pewnych wartości bądź zakresów wartości z pożądanych wyników. W przypadku na przykład, gdy dane źródłowe zawierają 50 tysięcy wierszy i z góry wiadomo, że w analizie potrzebne będzie jedynie 10% z nich, filtrowanie w Tableau zdecydowanie zmniejszy czas pracy z takimi danymi, ale i zwiększy jej efektywność. Jeśli chodzi o filtrowanie w Tableau, pozwala ono z jednej strony na użycie prostych scenariuszy, a z drugiej zaawansowanych kalkulacji czy filtrów kontekstowych.

Typy filtrów i ich hierarchia

Przed samym rozpoczęciem pracy w Tableau warto uzmysłowić sobie pewien porządek, według którego Tableau wykonuje operacje filtrowania. Porządek ten jest bardzo specyficzny i opera się na ściśle określonej kolejności wykonywania działań (w angielskim znany pod pojęciem Order of Operations czy Query Pipeline). Wygląda ona następująco:

image
EXTRACT FILTERS
DATA SOURCE FILTERS
CONTEXT FILTERS
FILTERS ON DIMENSIONS
FILTERS ON MEASURES
TABLE CALCULATION FILTER

Definiowanie filtrów na arkuszu / widoku

Wybór wartości, która ma być uwzględniona (Keep Only) albo wykluczona (Exclude) z widoku.

Filtr może być założony na marks, które pokazują się już na samym widoku. Przykładowo, dla wizualizacji w formie Scatter Plot wartości odstające można wykluczyć z widoku, aby skupić uwagę odbiorcy na pozostałych. Aby to zrobić, wybierz taki konkretny punkt. W okienku, które się pojawi, wybierz Exclude.

image

Wynik będzie następujący:

image

Jeśli z kolei konieczne jest skupienie uwagi na kilku punktach odstających, kliknij w dowolne miejsce na widoku i przeciągnij myszką zaznaczając kilka marks.

image

W okienku, które się pojawi, wybierz Keep Only, aby zachować tylko te wartości na widoku:

image

Wynik będzie następujący:

image

Zakładanie filtra na wierszach lub kolumnach

Innym sposobem wykorzystania funkcjonalności filtrowania na widoku jest oznaczenie nagłówków wierszy lub kolumn. W tym celu wybierz dany nagłówek. W okienku, które się pojawi wybierz Keep Only bądź Exclude podobnie jak w przykładach omówionych wcześniej.

Jeśli wybierzesz nagłówek tabeli, który jest częścią składową hierarchii, podświetlone zostaną także wszystkie nagłówki poziomu niższego. Przykładowo, przytrzymując klawisz CTRL zaznaczono dwa niezależne wymiary, z których każdy ma swoją hierarchię - w kolumnach region East i w wierszach kategorię Office Supplies. Wszystkie wartości które są zawarte w (wewnątrz) hierarchii w poziomie niższym zostały automatycznie zaznaczone. Dalej w okienku, które się pojawia można dokonać wyboru uwzględnienia bądź wykluczenia tych wartości.

image

Poniżej wynik po wybraniu opcji Keep Only.

image

Jeśli wybierzesz nagłówek tabeli, który jest częścią składową hierarchii, ale jest na najniższym jej poziomie, podświetlony zostanie jedynie ten nagłówek, który wybierzesz. Przykładowo, przytrzymując klawisz CTRL zaznaczono wymiary: stan Kansas i Nebraska oraz sub-kategorię Accessories, każdy indywidualnie. Dalej w okienku, które się pojawia można dokonać wyboru uwzględnienia bądź wykluczenia tych wartości.

image

Poniżej wynik po wybraniu opcji Keep Only.

image

Korzystanie z półki filtrowania

Kolejnym sposobem na stworzenie filtra jest przeciągnięcie danego pola bezpośrednio z panelu danych (Data Pane) na półkę filtrowania (Filters Shelf).

Po przeciągnięciu pola, wyskakuje okienko dialogowe, w którym możesz określić szczegóły działania filtra. To, jak będzie wyglądać okienko dialogowe filtrowania, zależy czy do filtrowania użyjesz pola wymiaru, miary bądź daty.

Filtrowanie wymiaru

  • przeciągnij wymiar na półkę filtrowania.
image

Wybierając przykładowo pole Product ID, pojawi się okno, jak poniżej.

image

W zakładce:

GENERAL
WILDCARD
CONDITION
TOP

Filtrowanie miary

  • przeciągnij miarę na półkę filtrowania.
image

Wybierając przykładowo pole SUM(Sales), pojawi się okno, jak poniżej. Wybierz Next.

image

Wyskoczy kolejne okno dialogowe.

image

W zakładce:

RANGE OF VALUES
AT LEAST
AT MOST
SPECIAL

Filtrowanie dat

  • przeciągnij datę na półkę filtrowania:
image

Wybierając np. pole Order Date, pojawi się okno, jak poniżej. Wybierz Next:

image

Wybierając RELATIVE DATES określisz filtr dat względnych, który będzie aktualizowany w odniesieniu do daty i czasu otwarcia widoku. Na przykładzie poniższym wybierz zamówienia z dwóch ostatnich lat.

image

Wybierając RANGE OF DATES określisz stały zakres dat do filtrowania, przykładowo:

image

Wybierając RELATIVE DATES i RANGE OF DATES w oknie dialogowym będą dostępne również dodatkowe opcje filtrowania.

W zakładce:

STARTING DATE określisz datę początkową, np.:

image

ENDING DATE określisz datę końcową, np.:

image

SPECIAL określisz czy filtrowanie ma odbywać się po wartościach pustych (Null) czy nie pustych (Non-null) czy też ma uwzględniać wszystkie. Na poniższym przykładzie uwzględnij tylko wartości Null.

image

W filtrowaniu dat dyskretnych, możesz je wykorzystać do pokazania konkretnego poziomu danych. Np. wybierając miesiące, możesz wybrać konkretny lub konkretne bez względu na rok czy kwartał (którego są częścią w hierarchii).

image

Możesz wybrać dane za miesiąc marzec, czerwiec, wrzesień i grudzień.

image

Jeśli chodzi o daty, możesz również filtrować określone daty w widoku (konkretny dzień, miesiąc i rok).

image
image

Opcje interakcji i wyglądu karty filtrowania

Aby dodać kartę filtrowania do widoku, kliknij strzałkę z prawej strony pola (pole to może być już dodane w wierszach, kolumnach lub na półce filtra). Wybierz Show Filter.

image

Karta filtrowania zostaje dodana do widoku.

image

Utworzenie karty otwiera kolejne możliwości, które pozwolą w efektywny sposób kontrolować wygląd i działanie filtra. By otworzyć te dodatkowe opcje, kliknij strzałkę w prawym górnym rogu karty filtrowania.

Niektóre z opcji są dostępne dla wszystkich typów filtrów, niektóre z nich jednak zależą od tego czy filtrowany jest wymiar czy miara. Poniżej przedstawione są podstawowe opcje.

image

EDIT FILTER – otwiera okno dialogowe filtrowania, w którym możesz doprecyzować warunki lub ograniczenia działania filtra.

REMOVE FILTER – usuwa filtr z półki oraz usuwa kartę filtru z widoku.

APPLY TO WORKSHEETS – pozwala określić czy filtr ma być zastosowany do bieżącego arkusza czy do wielu z nich.

FORMAT FILTERS – pozwala zmienić czcionkę i kolory użyte na wszystkich kartach filtrowania.

ONLY RELEVANT VALUES – określa, które wartości mają zostać wyświetlone w filtrze. Po oznaczeniu tej opcji, wszystkie inne filtry są brane pod uwagę i jedynie wartości, które je spełniają, zostają pokazane na widoku.

ALL VALUES IN HIERARCHY – określa, które wartości mają zostać wyświetlone w filtrze. Kiedy filtr tworzony jest z pola ujętego w hierarchii, opcja ta jest oznaczona domyślnie. Wartości filtra wyświetlane są odpowiednio w odniesieniu do pola wyżej / niżej w hierarchii.

ALL VALUES IN DATABASE – określa, które wartości mają zostać wyświetlone w filtrze. Po wybraniu tej opcji wszystkie wartości w bazie są wyświetlane z pominięciem jakichkolwiek innych filtrów użytych na widoku.

INCLUDE VALUES – w momencie zaznaczenia tej opcji, wartości zafiltrowane na karcie są uwzględnione z widoku.

EXCLUDE VALUES – w momencie zaznaczenia tej opcji, wartości zafiltrowane na karcie są wykluczone z widoku.

HIDE CARD – ukrywa kartę z widoku, ale nie usuwa pola z półki filtrowania.

Wygląd i interakcje na karcie filtrowania

Opcje trybów filtrowania na karcie pokazują się w formie listy. Lista ta jest różna i zależy od tego czy pole jest wymiarem czy miarą.

image

Filtry na wymiarach

W przypadku wymiarów dostępne są:

image

Single Value (List) – lista przycisków, z której wybrać można tylko jedną wartość.

image

Single Value (Dropdown) – lista rozwijana, z której wybrać można tylko jedną wartość.

image

Single Value (Slider) – suwak, który wyświetla wartości wzdłuż zakresu filtra. Na suwaku można wybrać tylko jedną wartość.

image

Multiple Values (List) – lista z polami wyboru, z której można wybrać wiele wartości.

image

Multiple Values (Dropdown) – lista rozwijana, z której wybrać można wiele wartości.

image

Multiple Values (Custom List) – lista niestandardowa, która wyświetla pole tekstowe, w którym można wpisać ciąg znaków szukanej wartości.

image

Wildcard Match – szukanie wieloznaczne, które wyświetla pole tekstowe, w którym można wpisać kilka znaków, na podstawie których dopasowane wartości zostaną automatycznie wybrane.

image

Filtry na miarach i datach

W przypadku miar i dat dostępne są:

image

Range of Values/Dates – para suwaków, która pokazuje wartości od najniższej do najwyższej. Wartości można wprowadzić ręcznie klikając dolną lub górną jej granicę.

image

At Least/Starting Date – pojedynczy suwak ze stałą wartością minimalną.

image

At Most/Ending Date – pojedynczy suwak ze stałą wartością maksymalną.

image

Relative to Now – kontrolka, w której można definiować dynamiczny zakres dat aktualizowany na podstawie otwarcia widoku. Opcja ta jest dostępna jedynie na polach ciągłych dat.

image

Browse periods – typowe zakresy dat, tj. miniony dzień, tydzień, miesiąc, kwartał, rok, itd. Opcja ta jest dostępna jedynie na polach ciągłych dat.

image

👉 Dodatkowe informacje o filtrowaniu i zastosowaniu filtrów znajdziesz w artykule na naszym blogu ▶ tutaj ◀.

← Poprzednia strona

Podstawowe funkcjonalności

Następna strona →

Sortowanie w arkuszach