Web Analytics
Percent of Total
💦

Percent of Total

Percent of Total

Percent of Total można użyć w celu obliczenia udziału danej miary w wierszach, kolumnach, panelach, całej tabeli lub określonych wymiarach, np.

SUM([Sales]) / TOTAL(SUM([Sales]))

Funkcja TOTAL sumuje wszystkie wartości w wierszu, kolumnie, komórce, tabeli lub określonym wymiarze.

 1. W Marks kliknij prawym przyciskiem myszy SUM(Sales) na Label i wybierz Quick Table Calculation i następnie Percent of Total.
 2. image
 3. Nowa tabela pokaże się w ten sposób. Dodatkowo obok nazwy miary w Marks pojawiło się oznaczenie delty w postaci małego trójkąta, które jasno pokazuje zaplikowaną quick table calculation.
 4. image

  Po najechaniu na niego kursorem pojawi się opis z interpretacją zastosowanej kalkulacji.

  image
 5. Aby lepiej zrozumieć otrzymany wynik, dodaj Totals i Subtotals do tabeli. Z Analysis, wybierz Total i Add All Subtotals.
 6. image

  Oraz z Analytics przeciągnij Totals na widok i kolejno Row Grand Totals na wyświetlonym panelu.

  image

  Więcej o dodawaniu sum (Totals) i podsum (Subtotals) ▶️ tutaj ◀️.

 7. Wynikiem będzie poniższa tabela. Dane pokazują, że procent obliczeń całkowitych jest wykonywany w różnych latach dla każdej podkategorii w wierszach (across rows). Tak na przykład, sprzedaż Appliances z kategorii Office Supplies w 2022 roku stanowiła większy odsetek ogólnej sprzedaży tej kategorii 39,84% przy wyższej sprzedaży w porównaniu do pozostałych podkategorii (kolor zielony). A na przykład patrząc na Fasteners w 2022 - była ona znacząco wyższa 72,22% w porównaniu do pozostałych lat, mimo iż była dość niska w porównaniu do pozostałych podkategorii (kolor żółty).
 8. image
 9. Aby pokazać procent obliczeń całkowitych dla danej kolumny czyli konkretnego roku należy z pola SUM(Sales) w Label, gdzie wcześniej zastosowano quick table calculation, wybrać Compute using i Table (down).
 10. image
 11. Wynikiem będzie poniższa tabela. Dane pokazują, że procent obliczeń całkowitych jest teraz liczony we wszystkich podkategoriach dla danego roku niejako w dół kolumny (down the table).
 12. image
 13. Możesz również przerzucić dodatkowo Totals z Analytics do kolumn (Column Grand Totals), aby lepiej zobrazować wynik.
 14. image
 15. Tabela będzie pokazana jak niżej.

← Poprzednia strona

Running Total