Web Analytics
Symbol map
📌

Symbol map

Symbol map

Symbol Map to mapa geograficzna z punktami danych (symbolami), których rozmiar lub kolor obrazuje wartości. Mapa taka z racji tego, że pokazuje rozmiar proporcjonalnie do wartości świetnie przydaje się do wizualizacji danych liczbowych, mniej użyteczna jest do prezentacji danych procentowych.

Do stworzenia Symbol Map koniecznym jest posiadanie choć jednego wymiaru geograficznego (albo w postaci nazwy lokalizacji albo w postaci miar, czyli długości i szerokości geograficznej). Dodatkowo do stworzenia Symbol map, potrzebny jest co najmniej jeden wymiar innego typu oraz jedna lub dwie miary.

image

Tworzenie Symbol Map

Wykorzystując jeden z wcześniej opisanych sposobów tworzenia wizualizacji stwórz swoją na wybranym zbiorze danych. Możesz skorzystać również z pliku Orders Sample – Superstore.

Kliknij dwukrotnie wymiar Country / Region – Tableau automatycznie stworzy mapę, ponieważ jest to pole o typie geograficznym. Zauważ, że na półce kolumn i wierszy automatycznie zostały również dodane miary – długości i szerokości geograficznej.

image

Wymiar Country / Region rozwiń w hierarchii do poziomu City. Póki co, punkty na mapie odzwierciedlają każde z miast pojedynczo.

image

Następnie do Marks przeciągnij Sales na Size. W tym momencie każdy z punktów uzyskał znaczenie i proporcjonalnie odzwierciedla wysokość sprzedaży w każdym z miast.

image

W następnej kolejności dodaj Profit na Color, który będzie odzwierciedlał ciągłość w zakresie danych.  Zauważ, że na pasku z prawej strony dodana została karta legendy z oznaczeniem wartości sprzedaży według wielkości i wysokości zysku według koloru.

image

Wielkość i kolor możesz dostosować według uznania.

image

Dodaj Region na półkę filtrowania i pokaż go na pasku z prawej strony, umożliwiając odbiorcy zawężenie wyszukiwania i bardziej precyzyjne nawigowanie na mapie.

image

ZALETY

  • Intuicyjność.
  • Wizualizacja danych geograficznych.
  • Możliwość dodania dodatkowych informacji przez jednoczesne użycie rozmiaru i koloru.

WADY

  • Trudności w zaprezentowaniu małych wartości lub ujemnych.
  • Nakładanie się na siebie kształtów w przypadku dużych wartości lub bliskich lokalizacji.
  • Małe różnice są trudne do dostrzeżenia w rozmiarze symboli.
  • Nieodpowiedni do wizualizacji danych wyrażonych procentowo.

DOBRE PRAKTYKI

  • Zmniejszenie rozmiaru symboli w celu ograniczenia nachodzenia na siebie.

← Poprzednia strona

Mapy (Maps)

Następna strona →

Area map